Monika zakończyła karierę
Wczoraj w Teatrze Współczesnym w Szczecinie Monika Pyrek oficjalnie zakończyła sportową karierę. Na benefis tyczkarki zjechało się wiele osobistości ze świata sportu. Byli szef PKOl Andrzej Kraśnicki i wiceprezes PZLA Sebastian Chmara, nie zabrakło złotego medalisty z IO w Londynie - Tomasza Majewskiego, pojawili się także Artur Partyka, Jacek Wszoła, Robert Korzeniowski, Otylia Jędrzejczak. Wielu gości ze względu na gigantyczne korki w mieście sporo się spóźniło, a już dziś część z nich będzie się bawić na weselu Moniki i jej długoletniego partnera Norberta Rokity. Monika bowiem otwiera nowy rozdział w swoim życiu, już niedługo zostanie mamą a także rozpocznie pracę w Radiu Szczecin. Dlatego właśnie szczecińscy Olimpijczycy (m.in. Marek Kolbowicz, Mateusz Sawrymowicz, Marta Pihan-Kulesza, Damian Zieliński) podarowali medalistce mistrzostw Świata wózek.
Podczas gali wspomnienia przeplatane były występami muzyków. Dla Moniki zagrał Smolik, Piotr Banach i Indios Bravos, Kumka Olik, Sadowska, Muzyczny Koniec Lata.
Przemysław Babiarz, prowadzący spotkanie przeprowadził zebranych przez karierę, urodzonej w Gdyni a reprezentującej Szczecin od 2004 roku zawodniczki. Nie mogło zabraknąć anegdotek z treningów, obozów, a także opowieści osoby, z którą Monika przez te lata spędziła najwięcej czasu, czyli trenera Wiaczesława Kaliniczenko. Tyczkarka wręczyła mu w podziękowaniu repliki najcenniejszych, wspólnie wywalczonych medali. Przypomniano występ Moniki w Tańcu z Gwiazdami, który wygrała a także wspólne nagranie z Marysią Sadowską, goście na żywo usłyszeli jednak inny kawałek. Wszyscy mogli obejrzeć życzenia od tych, którzy nie mogli dotrzeć, w tym największej krajowej rywalki Anny Rogowskiej czy Rosjanki Swietłany Fieofanowej. Już niedługo na szczecińskim stadionie lekkoatletycznym zawiśnie tablica pamiątkowa z informacją, że właśnie tu trenowała Monika Pyrek. Monika Pyrek (ur. 11 sierpnia 1980 w Gdyni) - polska lekkoatletka specjalizująca się w skoku o tyczce. Przez długi czas była jedyną polską tyczkarką na arenie międzynarodowej. W przeciągu kariery aż 68 razy poprawiała rekord Polski. 1 lipca 2001 wynikiem 4,61 ustanowiła rekord Europy w skoku o tyczce. Olimpijka z Sydney (2000), Aten (2004), Pekinu (2008) i Londynu (2012). Trzykrotna medalistka mistrzostw świata oraz wicemistrzyni Starego Kontynentu z 2006 roku. Reprezentantka kraju w pucharze Europy i drużynowych mistrzostwach Europy. Była jedyną zawodniczką, która zakwalifikowała się do wszystkich trzech pierwszych finałów olimpijskich w skoku o tyczce kobiet (w 2000, 2004 i 2008). Jest 1 z 10 multimedalistów, którzy zdobywali dla Polski po więcej niż 2 medale na lekkoatletycznych mistrzostwach świata i jedyną w tym gronie kobietą. Ponadto jest jednym z pięciu sportowców, którzy 6 razy lub więcej reprezentowali Polskę na mistrzostwach świata w lekkiej atletyce. Zdobywając brązowy medal na mistrzostwach świata w Edmonton w 2001, jest najmłodszą medalistką mistrzostw świata w skoku o tyczce (miała wtedy niespełna 21 lat). Najwieksze sukcesy sportowe Rekord życiowy 4.82 Mistrzostwa Świata Berlin (2009) - 2 miejsce Mistrzostwa Świata Helsinki (2005) - 2 miejsce Mistrzostwa Świata Edmonton (2001) - 3 miejsce Mistrzostwa Świata Paryż (2003) - 4 miejsce Igrzyska Olimpijskie Pekin (2008) - 5 miejsce Igrzyska Olimpijskie Ateny (2004) - 4 miejsce Igrzyska Olimpijskie Sydney (2000) - 7 miejsce Halowe Mistrzostwa Świata Valencia (2008) - 3 miejsce Halowe Mistrzostwa Świata Moskwa (2006) - 4 miejsce Halowe Mistrzostwa Świata Birmingham (2003) - 3 miejsce Halowe Mistrzostwa Świata Budapeszt (2004) - 5 miejsce Halowe Mistrzostwa Europy Wiedeń (2002) - 3 miejsce Halowe Mistrzostwa Europy Madryt (2005) - 3 miejsce Młodzieżowe Mistrzostwa Europy Amsterdam (2001) - 1 miejsce Mistrzostwa Świata Juniorów Annecy (1998) - 2 miejsce Rekordzistka Europy 4.61 (2001)
ďż˝rďż˝dďż˝o: własne/wikipedia.pl/monikapyrek.pl
relacjďż˝ dodaďż˝: paulinus |
|